kasta.news, prokuratura, sędziowie

Pracownik ukradł, dyrektor dostał wyrok

Opisywana dziś historia jest tą z serii nieprawdopodobnych. W państwie prawa nigdy nie powinna mieć miejsca, a jednak się wydarzyła. Dyrektor schroniska dla zwierząt w Łodzi, w wyniku zleconej przez siebie kontroli wykryła aferę finansową. Zawiadomiła o tym organy ścigania. Jak Państwo myślą: dostała nagrodę od władz miasta? Uzyskała uznanie prokuratury i sądu? Nic z tych rzeczy. Zwolniono ją z pracy, dorobiła się wyroku, a komornik chce jej zlicytować majątek życia. Bogumiła Skowrońska jest, bodaj, jedynym dyrektorem budżetowej jednostki samorządowej w Polsce skazanym za … złodziejstwo pracownika.

Grażyna S, była główną księgową łódzkiego schroniska. Do pracy przyjęto ją przed objęciem stanowiska dyrektora placówki przez Bogumiłę Skowrońska. Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, władze miejskie Łodzi, wiedząc, iż Grażyna S ma … wyksztłacenie niepełne średnie usilnie nalegały na zatrudnienie kobiety w strukturach tej samorządowej jednostki budżetowej. Podczas przypadkowej kontroli finansowej, dyrektor Skowrońska zauważyła, że na prywatne konto oskarżonej ze schroniska wypłynął przelew tytułem pożyczki z funduszu zakładowego. Zastanowiło ją to, bo Grażyna S. wcześniej pobrała pożyczkę, której nie spłaciła. A przepisy mówią, że nie można otrzymać nowej pożyczki, jeśli nie spłaciło się starej. Po dokładnej analizie sprawy okazało się, że zgody na nową pożyczkę nie było, a działania księgowej były samowolne. Po tym odkryciu, Bogumiła Skowrońska zleciła całościową kontrolę przelewów wychodzących. Okazało się, że „kreatywna” księgowa, miała cztery prywatne konta. – Było to dla mnie zaskoczeniem, bo wiedziałam tylko o dwóch. Wkrótce zaczęliśmy sprawdzać, ile pieniędzy bez uzasadnienia trafiło na te konta. Absolutnie nie miałam wcześniej podejrzeń, że oskarżona wyprowadzała pieniądze ze schroniska – mówi w rozmowie z nami była dyrektor schroniska.

Wrobić Skowrońską

Linia obrony, którą przyjęła Grażyna S była na tyle absurdalna, że sąd zlecił…. badania psychiatryczne podejrzanej. Grażyna S, zeznała bowiem, że pieniądze wyprowadzała, na zlecenie swojej szefowej, pomimo, że taki wątek, po dogłębnej analizie sprawy, prokuratura wykluczyła. Prokuratura zarzuciła S., że w latach 2008-2012 przywłaszczyła sobie 309 tys. zł na szkodę schroniska i 34,4 tys. zł na szkodę stowarzyszenia „Schronisko”. Według prokuratury, Grażyna S. prowadziła podwójne fakturowanie i robiła przelewy na prywatne konta. Ponadto śledczy zarzucili jej nieprawidłowe i nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. – Pieniądze przepływały jedynie przez moje konto, a ja później wypłacałam kwotę, jaką potrzebowała dyrektorka, z bankomatu i jej przekazywałam. Sobie zostawiałam zazwyczaj 10 proc. kwoty – zeznawała w sądzie Grażyna S. Sąd nie dał wiary słowom oskarżonej i skazał ją prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zdaniem obserwatorów, kobieta została potraktowana przez sąd wyjątkowo łagodnie. Tym bardziej, że posiadała już aferalną przeszłość, a w momencie procesu, jej nazwisko przewijało się w innych sprawach o podłożu przestępczości gospodarczej.

komentarz

Jeśli ktoś z Państwa jest prezesem, dyrektorem,  badź pełni jakąkolwiek funkcję kierowniczą … przenigdy w świecie nie róbcie audytu w swojej firmie. Gdy wykryjecie błędy, udajcie, że ich nie ma. Widzicie nieprawidłowości … nie zawiadamiajcie organów ścigania, bo…możecie otrzymać wyrok za … zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie. Niech przez myśl nie przejdzie Wam próba odzyskania ukradzionych przez Waszego pracownika pieniędzy, bo skretyniały polski sąd … skaże Was karnie, nakże zwrócić pieniądze, które ukradł ktoś inny, a komornik puści Was z torbami. Pytanie kluczowe … gdzie są panowie: Patryk Jaki i Zbigniew Ziobro?. Opisywana dziś sprawa rozpoczęła się i haniebnie zakończyła w okresie rządów PiS. A miało być lepiej…

Jeden komentarz dla “Pracownik ukradł, dyrektor dostał wyrok

  1. Identyczna sytuacja miała miejsce w Wieluńskiej spółdzielni Inwalidów ! Sułkowska z koleżankami okradły PFRON po czym doniosły do prokuraturyna facetów, których poprosiły o restrukturyzację. Zgadnijcie kto dostał wyrok a kto jest pokrzywdzonym w tej sprawie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *