absurdy sądowe, psychopaci, sędziowie

Edyta Duda – sędzia czy prostak ? oto skutki mianowania pospólstwa do pełnienia funkcji sędziego.

Skandal w sądzie w Kluczborku: Sędzia Edyta Duda przerywa podsądnemu, fałszuje protokół i kłamie o jego zeznaniach.

Edyta Duda
Edyta Duda

Nagranie z rozprawy, które obiegło internet, ujawnia szokujące praktyki sądowe. Sędzia Edyta Duda nie tylko wielokrotnie przerywa oskarżonemu, uniemożliwiając mu składanie wyjaśnień, ale następnie – wbrew oczywistym faktom – wpisuje do protokołu, że „podsądny nie odpowiada na pytania”. Sprawa budzi pytania zarówno o uczciwość wymiaru sprawiedliwości i prawa obywateli do obrony jak i o konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform w sądownictwie.

„obwiniony nie odpowiada na pytania” ? Nagranie mówi co innego

Ilekroć oskarżony próbuje odpowiedzieć na zadane pytanie, Edyta Duda przerywa już w pierwszych słowach uniemożliwiając podsądnemu dokończenie zdania. Robi to w sposób wyjątkowo prostacki, krzykami zastraszając podsądnego. Słuchając nagrania ciężko odnieść wrażenie inne niż takie, że chodziło o doprowadzenie do momentu, w którym na zadane po raz kolejny to samo pytanie, podsądny nie odpowie już nic. To byłby doskonały pretekst do zaprotokołowania, że podsądny nie odpowiada na pytania.

Pan Grzegorz jednak odpowiadział, krótko i treściwie. Mimo to Edyta Duda podyktowała protokolantowi nieprawdę, jakoby „podsądny nie odpowiada na pytania”. Dlaczego ?

Niewygodnych zeznań nie podaje się do protokołu.

Niestety to częsta praktyka w polskim wymiarze niesprawiedliwości, gdzie treść protokołu odbiega od rzeczywistej treści zeznań, nierzadko jest wręcz całkowicie sprzeczna. Ta praktyka stosowana przez „sędziów” ma na celu zagwarantowanie, że wyższa instancja sądu nie dopatrzy sie uchybień i nie uchyli wydanego wyroku.

Najprawdopodobniej w tym przypadku nie było inaczej – rzekome milczenie obwinionego miałby zadziałac na Jego niekorzyść gdyby ten zdecydował się zaskarżać wyrok. Bo mógł przecież udzielić odpowiedzi w pierwszej instancji a tego „nie zrobił”. To klasyczny przykład zbrodni sądowej; całkowicie hańbiącej wymiar sprawiedliwości.

Eksperci podkreślają, że takie zachowanie sędziego stanowi naruszenie podstawowych zasad procesowych

  • Art. 233 k.k. (fałszowanie dokumentów) – jeśli sędzia świadomie zanotował nieprawdę w protokole.
  • Art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do rzetelnego procesu) – uniemożliwianie obrony przez przerywanie i wprowadzanie błędnych zapisów.
  • Art. 82 ustawy o ustroju sądów powszechnych – przewinienie dyscyplinarne za nadużycie władzy sędziowskiej.

Czy sędzia Edyta Duda poniesie konsekwencje ?

Na razie nie ma oficjalnego stanowiska sądu okręgowego ani KRS. Sprawą zainteresowali się jednak dziennikarze i organizacje monitorujące praworządność. Również inni sędziowie zaznaczają, że jest im wstyd za swoją koleżankę, bo to nie pierwszy jej wybryk, robi zły PR polskiemu sądownictwu. Po cichu przyznają, że woleliby, żeby złożyła rezygnację. Niezależnie od decyzji Edyty Duda, jeśli nagranie zostanie uznane za dowód w ewentualnym postępowaniu dyscyplinarnym, sędzia może stanąć przed odpowiedzialnością. Pytanie jednak brzmi: czy w obecnym układzie władzy system nie jest na to gotowy ?

Wizja oczyszczenia polskiego sądownictwa z chołoty wydaje się być na pewien czas wstrzymana. Nie ulega jednak wątpliwości, że przeprowadzenie gruntownych reform jest jedynie kwestią czasu; pospólstwo zaś zostanie zmuszone do znalezienia sobie nowego zajęcia.

Jeden komentarz do “Edyta Duda – sędzia czy prostak ? oto skutki mianowania pospólstwa do pełnienia funkcji sędziego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *